29
KWI 2021

ZWIEDZAJ PIESZO

ZWIEDZAJ PIESZO

Szlaki piesze

Iława to dobre miejsce dla osób uwielbiających długie spacery. Zarówno centrum miasta, jak i okolice posiadają wiele alei pieszych oraz interesujących, oznaczonych w terenie  szlaków. Można więc udać się na spacer wokół Małego Jezioraka, wzdłuż linii brzegowej Dużego Jezioraka, a także wzdłuż rzeki Iławki czy ruszyć w pobliskie tereny.

Aleje to nowopowstałe miejsca utworzone w celach rekreacyjnych. Przy nich można zatrzymać się na chwilę, usiąść na ławce  i obserwować piękno Iławy. Aleje wzdłuż rzeki Iławki  oraz Dużego Jezioraka to również ciekawa alternatywa dla rodzin z dziećmi, ponieważ na ich trasie znajduje się wiele fantastycznych placów zabaw oraz bieżnia i siłownia na świeżym powietrzu. Ponadto po drodze można odnaleźć tarasy widokowe, altany i miejsca przeznaczone do rozpalenia ogniska. Bulwar im. Jana Pawła II wokół akwenu Małego Jezioraka to trasa wiodąca nieopodal najpiękniejszych iławskich zabytków takich jak ratusz miejski, kinoteatr Pasja czy kościół gotycki pw. Przemienienia Pańskiego.

Jeśli bowiem wolicie Państwo dłuższe wyprawy, polecamy okoliczne szlaki piesze PTT (oznakowane), które z pewnością urzekną Państwa bliskością walorów przyrodniczych Pojezierza Iławskiego.

 

Szlak żółty PTTK (28,3 km)

Szlak żółty wiedzie z Iławy do Samborowa. Rozpoczyna się z dworca PKP Iława Główna. Biegnie wzdłuż jeziora Jeziorak oraz sprawia, że turysta może nacieszyć oko widokiem okolicznych lasów. Szlak kończy się w Samborowie, gdzie można ujrzeć  zabytkowy przyczółek obronny mostu kolejowego na rzece Drwęca.

 

Szlak niebieski PTTK (26,0 km)

Szlak niebieski to trasa wiodąca z Iławy (a dokładnie z Dworca Głównego PKP) poprzez Sarnówek, aż do Siemian wzdłuż brzegów Jezioraka z widokiem na wyspę Wielka Żuława. W miejscowości Sarnówek znajduje się Ośrodek Wypoczynkowy należący do TVP, więc nierzadko można tam spotkać wielkie osobistości ze świata Telewizji.

 

Szlak zielony PTTK (41.3 km)

Szlak zielony to trasa wiodąca z Iławy do Kamieńca. Szlak zielony nazywany jest również „Szlakiem Napoleońskim”, bowiem w pałacu w Kamieńcu (w którym kończy się przebieg tego szlaku) przez pewien czas przebywał cesarz Napoleon Bonaparte w towarzystwie swojej metresy Marii Walewskiej. W dodatku szlak ten wiedzie przez Szymbark, w którym to znajduje się pomnik przyrody (droga wzdłuż której rosną sosny ), a dokładnie Aleja Napoleona, którą według legend lubił przechadzać się sam cesarz. Sam szlak na pewnym odcinku pokrywa się z leśną ścieżką dydaktyczną Nadleśnictwa Iława, co może dodatkowo wzbogacić wyprawę.

Ścieżki edukacyjne

Ścieżki edukacyjne to szlaki, które prezentują bogactwa naszych lasów mieszanych, nierzadko życie leśnych zwierząt oraz piękno jezior. Do najważniejszych zalicza się:

 

Leśna ścieżka dydaktyczna „Jasne”- oprócz tablicy głównej na trasie ustawionych jest dwadzieścia jeden tablic informacyjnych przybliżających pracę leśników oraz procesy życiowe zachodzące w tym lesie. Jezioro Jasne wśród mieszkańców znane jest również jako jezioro Czyste, gdyż jego woda jest niemalże przeźroczysta, ponieważ jezioro to ubogie jest w faunę i florę z powodu oligotroficznego pochodzenia.

Leśnia ścieżka dydaktyczna „Silm”- ścieżka ta ma kształt pętli i wiedzie przez iławskie lasy, aż do jeziora Silm. Na trasie ścieżki usytuowane zostały trzydzieści trzy tablice informacyjne, o treści nawiązującej do obserwowanych obiektów oraz wprowadzające w zagadnienia gospodarki leśnej.