01
LIP 2022

Świetliki na Kamionce. Spacer nocą po lesie. Iława

Organizator Leśny Przewodnik zaprasza:

Zapraszamy na obserwację latających świetlików (iskrzyków) w nocy oraz spacer po leśnej ścieżce dydaktycznej przy jeziorze Silm (Kamionka).
Spotykamy się 1 lipca o 22.15 na leśnym parkingu przy wejściu na ścieżkę dydaktyczną. Parking znajduje się przy rondzie na ul Sienkiewicza, rozjazd na Susz i Grudziądz.

W historię świetlików w życiu codziennym i magicznym naszych przodków wprowadzi nas dr Seweryn Szczepański - autor książek naukowo-historycznych i legend o Iławie.

A o tym co w świetliku świeci, czyli lucyferynie, lucyferazie, a także o bioluminescencji jako narzędziu w biologii, opowie Krzysztof Kurpiecki.

Uczestnicy wyprawy będą mogli skorzystać z noktowizora – może uda się zobaczyć nietoperze nad taflą jeziora, lub inne zwierzęta? Podczas wizyty w lesie mogą być słyszalne odgłosy dzikich zwierząt - dzik, sarna, itp. lub mogą one pojawić się blisko.
Może być tak że świetlików nie zobaczymy. Zwykle o tej porze są, ale nie jest to do końca przewidywalne. Dzień przed wydarzeniem poinformujemy czy już się pojawiły.

Udział w spacerze jest bezpłatny. Każdy uczestnik bierze w nim udział na własną odpowiedzialność. Za nieletnich odpowiadają ich opiekunowie.

W przypadku ulewy, burz, porywistych wiatrów, itp., spacer się nie odbędzie.

W przypadku przyjazdu samochodem, gdyby na parkingu leśnym nie było już miejsc, 100 metrów dalej jest duży parking (przy drodze na Susz). Niestety przez te 100 metrów nie ma chodnika więc należy zachować szczególną ostrożność podczas przejścia poboczem i zadbać o swoją widoczność na drodze.

Dodane przez: Ania Balińska
Ostatnia edycja: 11-06-2022