Jeziorak - najdłuższe jezioro w Polsce

Jeziorak – najdłuższe jezioro w Polsce

Nie ulega wątpliwości fakt, iż Jeziorak jest najdłuższym, mierzącym w linii prostej 27,5 km oraz szóstym pod względem powierzchni jeziorem w Polsce. Dwoma skrajnymi miastami na jego końcach są: Iława (południe) oraz Zalewo (północ).

Na Jezioraku znajduje się wiele zatok, półwyspów i aż szesnaście wysp. Charakteryzuje się również tym, iż w swych granicach posiada największą wyspę śródlądową w Polsce – Wielką Żuławę. Jeziorak doskonale nadaje się do uprawiania sportów wodnych, co każdego roku wykorzystują wytrawni żeglarze i kajakarze, planując swoje wodne podboje. Popularność wyznaczonych tu tras kajakowych i żeglarskich miała duży wpływ na ulokowanie w Iławie i okolicach hoteli, przystani, licznych stanic wodnych, obozowisk i pól biwakowych. Wody Jezioraka to także przyjazne miejsce dla miłośników pływania na SUPach, windsurfingu czy nurkowania.

Aby skorzystać z uroków bycia nad najdłuższym jeziorem w Polsce nie trzeba posiadać własnego sprzętu, bowiem istnieją wypożyczalnie sprzętu wodnego, w których bez trudu można wynająć kajaki, canoe, rowery wodne, czy skutery. Wytrawni żeglarze mogą skorzystać także z możliwości wyczarterowania sobie zarówno jachtów, jak i łodzi, których w Iławie i okolicach również nie brakuje.

Żeglując od strony Iławy, po prawej stronie Jezioraka, ukazuje się naszym oczom przepiękna miejscowość, Szałkowo. Zaraz za nią po lewej stronie widać Ośrodek Wypoczynkowy w Sarnówku. 

Mijając turystyczną miejscowość Makowo po naszej prawej stronie, musimy powoli przygotować się na dokonanie wyboru – w którą stronę płynąć. Czy kierujemy się w stronę Zalewa nad jeziorem Ewingi przez zabytkowy wybudowany w XIV wieku Kanał Dobrzycki, czy jednak podążamy w stronę Kanału Elbląskiego.

Wybierając rejs w stronę zachodnią, nadarza się nam sposobność „chodzenia po wodzie”, pomiędzy wyspami Mały Gierczak, gdzie zresztą warto rozbić namiot i spędzić czas przy ognisku z dźwiękiem gitary w tle.

Wyspa Łąkowa to najlepsze miejsce na plażowanie, a szczególnie w przypadku, kiedy żeglujemy w towarzystwie swoich pociech. Płycizny, które umożliwiają wyprawy piesze w głąb jeziora i powodują, że woda jest tam zawsze cieplejsza niż gdziekolwiek indziej na Jezioraku, nie bez przyczyny nazywane są „ jeziorakowymi Hawajami”.

Zaraz za Łąkową, mamy możliwość popłynięcia w stronę Siemian, czyli najstarszej, żeglarskiej miejscowości nad Jeziorakiem. Po drodze mijamy wyspę Bukowiec, do której można dostać się z lądu poprzez groblę oraz tajemniczą wyspę Lipowiec, gdzie pod lipą na wzniesieniu znajdują się dwie tajemnicze mogiły, o które dbają żeglarze, według legendy, należące do rybaka Artura i jego ukochanej Gerdy.

Jezioro Jeziorak jest bogate w różnorodne gatunki ryb takie, jak: lin, sum, sandacz, tołpyga, szczupak, węgorz, karaś, leszcz, płoć, karp. Jest to miejsce życia wielu gatunków ptaków. Wśród trzcinowisk gnieżdżą się kaczki, perkozy, łyski, bąki, bączki, trzcinniczki, błotniaki stawowe. Jeziorak jest terenem polowań bielika, rybołowa, na jednej z wysp Jezioraka gnieżdżą się kormorany i czaple. Poza tym żyją tu łabędzie, mewy, kokoszki, żurawie. Jeziorak jest również tematem książki: "Nowe przygody Pana Samochodzika", gdzie tytułowy bohater szuka skarbów zrabowanych podczas II wojny światowej czy wszystkich części powieści „Rejs po Jezioraku” Katarzyny Sarnowskiej.

Podsumowując, Jeziorak to niepowtarzalne miejsce, w którym żeglarska tradycja łączy się z nowoczesnością, a płynący tu czas pozwala na niezapomniane wrażenia i jedyne w swoim rodzaju wspomnienia. Iława wprost inspiruje do odwiedzin…