STY 2023

Miejsca z duszą, czyli jakie miejsca odwiedzić, kiedy poszukujesz muzeum w Iławie.

Dokąd pójść, kiedy poszukujesz w Iławie muzeum.

Miejsca z duszą

I choć w Iławie nie znajdziemy muzeum, to jednak dalej twierdzimy, że najpiękniejsze miejsca to te, które nawiązują do historii naszego miasta. I właśnie dziś pragniemy Was do nich zaprosić.

Salka Muzealna Iławy

Salka Muzealna Iławy to prywatna inicjatywa Waldemara Wysockiego, iławskiego prekursora muzeoterapii. Salka, a właściwie dwie sale pełne eksponatów, mieszczą się w zabytkowej kamienicy przy ul. Kościuszki 4 na I piętrze.

Budynek przy ul Kościuszki 4, w którym mieszczą się sale muzealne, był pierwszą siedzibą burmistrza Iławy. Maksymilian Grabowski administrował miastem do 1948 roku.

W kamienicy przed II wojną mieściło się Atelier Eduarda Altmana. Było to przeszklone studio fotograficzne.

Wśród zbiorów można odnaleźć zarówno meble, sprzęt codziennego użytku, jak i biżuterię, perfumy, czy skarby z dna Jezioraka. Wystawy w Salce są czasowe. Jednak najważniejszy w tym miejscu to duch wspólnoty. Odwiedzający comiesięczne spotkania przynoszą ze sobą różnego typu przedmioty, często należące do ich rodzin, znajdowane na strychach babć i dziadków oraz niebywałe historie rodzinne.

O tym miejscu możemy rozpisywać się godzinami, lecz sądzimy, że najlepiej o Salce Muzealnej, jak i całej kamienicy opowie sam właściciel (w wywiadzie dla Rzecz Jasna):

Pan Waldemar zapytany o to, który spośród jego eksponatów ma dla niego największe znaczenie, odpowiada: dokument Kiedrowskiego.

Celem tego miejsca jest łączenie ludzi z pasją i miłością do Iławy, dlatego też odwiedzać salkę można w trakcie Spotkań z Historią, które odbywają się w każdy piątek miesiąca, w godz. 18:00 – 19:00.

Kuźnia Talentów

Kuźnia Talentów to miejsce prowadzone przez Marka Kałużę -  iławskiego rzeźbiarza, który dzięki wsparciu samorządu stworzył w mieście przestrzeń artystyczną dostępną dla wszystkich. Miejsce, w którym oprócz plenerów i różnego typu wystaw, odbywają się również liczne koncerty.

W pomieszczeniach wybudowanej w 1907 roku, opuszczonej od ponad 30 lat, miejskiej przepompowni ścieków mieści się teraz Kuźnia Talentów, a w niej mini muzeum.

Pan Marek uważa, że najcenniejsze eksponaty to XVII-wieczny rapier z czasów Potopu Szwedzkiego, a także monety Imperium Rzymskiego z II i III wieku naszej ery.

Kuźnię Talentów odwiedzić można dowolnego dnia o dowolnej porze po wcześniejszym umówieniu. Tel. 603 225  939

Internetowe Muzeum Iławy - ilawasprzedlat.pl

Autorami Internetowego Muzeum Iławy są Michał Młotek – Przewodniczący Rady Miasta i Regionalista oraz Dariusz Paczkowski – Radny i Przewodnik Miejski.

Pierwsze internetowe muzeum powstało w 2005 roku. Michał Młotek, Wojciech Petriczka i Rafał Kocięda, w roku 700 rocznicy lokacji miasta, powołali do życia Internetowe Muzeum Ziemi Iławskiej. Było to miejsce, które gromadziło wybrane pamiątki z dawnej Iławy. Miał to być pierwszy krok do podjęcia szerokiej dyskusji nad utworzeniem w Iławie muzeum regionalnego. Dziś wyżej wymienieni Autorzy prowadzą również cykliczne wycieczki „Historia jednej ulicy”, podczas których nie tylko uczestnicy odwiedzają ciekawe zakątki Iławy, ale również mogą obejrzeć stare dokumenty, fotografie, prasę i inne eksponaty.

W okolicy możecie odwiedzić również:

Skansen Pomezania

Muzeum na Zamku w Lubawie (wystawy tymczasowe),